Kodėl užsikemša kanalizacijos vamzdynai?

Šioje skiltyje trumpai aptarsime dažniausias vamzdynų užsikimšimo priežastis.

nubėga.lt

gray pipes mounted on concrete wall arrangement
gray pipes mounted on concrete wall arrangement

Kanalizacijos vamzdynai turėtų funkcionuoti be papildomų darbų ir savaime išsivalyti. Tam, kad jie funkcionuotų stabiliai ir be trukdžių, yra priimti normatyvai dėl vamzdynų montavimo, įvairios nuotekų sistemų įrengimo taisyklės, statybos reglamentas, santechnikų mokymai ir daugybė prieinamos vamzdynų gamintojų montavimo informacijos internete. Tačiau ne visada viskas taip paprasta. Statytojai ar montuotojai taupydami patalpos (grindų) aukštį ir statybines medžiagas, kartais tiesiog sumeta vamzdžius visiškai be jokio nuolydžio, tiesiog ant perdangos ar juodgrindžių. Jeigu vamzdynas sumontuotas tvarkingai ir pagal normatyvus, tai dažniausiai užsikimšimus lemia:

  • plaukų kamščiai(dažniausiai vonioje, duše ar virtuvės vonios trišakio susikirtime)

  • muilas ir purvas (gali užkimšti bet kurį sifoną ar nuotekų vamzdį. Dažniausiai tai yra vonios praustuvė, dušas ar vonia. Senos statybos daugiabučiuose jautriausia vieta yra virtuvės ir vonios trišakis. Kamščiui susiformavus iš plaukų ir virtuvės riebalų vanduo pradeda kilti vonioje, naudojantis virtuvės plautuve)

  • maisto atliekos. Į kanalizacijos vamzdynus išpylus didesnį kiekį stambesnių maisto likučių, jie gali stipriai sutrikdyti nuotekų vamzdynų veiklą, kartais sudarydami akliną kamštį.(pvz. kopūstų sriuba, kaulai ir panašios maisto atliekos)

  • mažo skersmens objektai (varžtai, plastikai, plastikiniai maišeliai, žaislai, akmenukai)

  • tualetinis popierius ar popieriniai rankšluosčiai. Per didelis kiekis tualetinio popieriaus ir per mažai vandens irgi suformuoja kamščius, tačiau dažniau tai nutinka dėl šlapių sintetinių servetėlių ir netirpaus popierinio rankšluosčio patekusio į kanalizacijos vamzdyną. Pastarieji netirpsta ir turi savybę gerai užkimšti vamzdyną.

  • Pašaliniai daiktai (skudurai, tualeto muiliuko plastikiniai laikikliai, žaislai ar kiti daiktai tyčia ar netyčia patekę į nuotekų vamzdyną)

  • Kalkės (retai, bet nutinka, jog dėl labai kalkėto vandens, vamzdyno diametras sumažėja ir užsikemša)

  • Vamzdynų defektai kurie įtakoja kamščių formavimąsi konkrečioje vamzdyno vietoje.